Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
789 postów 5166 komentarzy

"Słowo Polskie" Konfederacji Obozu Narodowo Demokratycznego

Ziut Obóz Narodowo Demokratyczny - Przyszedł czas na "Obóz Narodowo Demokratyczny - NOTKA FUNDACYJNA [Founding note] - http://ziut.neon24.pl/post/146369,oboz-narodowo-demokratyczny-zdelegalizowac-onr-i-mw

Ciekawe

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

George Friedman w Telewizji Republika

Telewizja Republika. / Naszym gościem przez komunikator Skype jest George Friedman, założyciel i szef ośrodka analitycznego Stratford. Panie doktorze Friedman cieszymy się bardzo, że jest Pan naszym gościem w studiu Telewizji Republika poprzez Skype.

Panie doktorze, wczoraj odbywały się wybory prezydenckie w Polsce, wynik jest niespodzianką dla polskich mediów. Pana zdaniem, ze względu że 25 lat temu upadł komunizm w tej części świata, czy to ma znaczenie kto będzie prezydentem dużego kraju na tej nizinie środkowoeuropejskiej?

George Friedman: Oczywiście że to ma znaczenie. Jak bardzo to ma znaczenie, to inne pytanie. Jeśli chodzi o politykę wewnętrzną to może to mieć znaczący wpływ. Jeśli chodzi o politykę zagraniczną? Polska to Polska. Polska znajduje się między Niemcami a Rosją. Jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i to się nie zmieni ze względu na prezydenta.

TV Republika: Pana książka "Następna Dekada" to polskie wydanie Pana książki, ta książka w której pisze Pan o sytuacji strategicznej Polski na nizinie środkowoeuropejskiej. Dlaczego jest to ważne z perspektywy Stanów Zjednoczonych, ten sojusz strategiczny z Polską?

George Friedman: Od 100 lat Stany Zjednoczone mają bardzo klarowną strategię: Nie pozwolić na to by zjednoczona Europa była hegemonem. W czasie I Wojny Światowej udało nam się temu zapobiec, w czasie II Wojny Światowej również się udało. Tak naprawdę udało się to w czasie "Zimnej Wojny". Zjednoczona Europa pod jednym agresywnym hegemonem jest niebezpieczna nie tylko dla Stanów Zjednoczonych. Rosja oczywiście takim wielkim niebezpieczeństwem nie jest, ale nauczyliśmy się, że lepiej działać wcześniej, a nie później. Ta reakcja, blokowanie hegemona, ... oczywiście największym zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych jest jest sojusz niemiecko-rosyjski. Widzieliśmy to już w przeszłości, nie do końca się to dobrze skończyło. Radząc sobie z taką sytuacją, Polska oczywiście jest dużym krajem Europy Środkowo Wschodniej, jest graczem w Europie Środkowej w tej grze. Zatem gdy mamy do czynienie z ponownym pojawieniem się Rosji, i potencjalnym pojawieniem się relacji Rosji z Niemcami, nasze relacje z Polską muszą być silne, głębokie, gdyż nasze interesy są mocno zbliżone. - Tego typu rozwój sytuacji [zbliżenie niemiecko-rosyjskie],  będące zagrożeniem dla Polski, będzie również zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych.

TV Republika: Dlaczego w związku z tym system obrony przeciwrakietowej nie zadziałał? - To jest jedna z tych rzeczy, o której pisze Pan w swej książce.

George Friedman: Dlatego że obrona przeciwrakietowa nie chroniła Polski ani nikogo przed niczym. Jeżeli Iran dostanie broń jądrowa, będzie posiadał tego typu głowice, będzie atakował Warszawę. Jeśli Rosja podejmie decyzję, żeby atakować Polskę, również ta tarcza tego nie zablokuje. Polska  nie potrzebowała strategicznej tarczy antyrakietowej. Polska potrzebuje czołgów, śmigłowców i żołnierzy. Problem który przed wami stoi znajduje się na waszej wschodniej granicy. Jest problemem o charakterze konwencjonalnym, a wydawanie ogromnej sumy pieniędzy przez Stany Zjednoczone, lub Polskę, na tego typu system obrony nie podniósł by bezpieczeństwa Polski.

TV Republika: Mówi Pan o przesłaniu politycznym, lub geopolitycznym, które zostało wysłane do Rosji, z tym pomysłem "Tarczy" przeciwrakietowej. Jakie było znaczenie tego przesłania?

Friedman George: Przesłanie związane było z tym, że nie zrobimy nic poważnego co by chroniło Polskę. Jedyne co byśmy zrobili to ustanowić jakąś niezmiernie drogą "Tarczę", która nie mogła obronić przed agresją rosyjską, nie mogła bronić przed pociskami z Rosji, a była tak naprawdę sygnałem słabości, nawet gdy mieliśmy na myśli sygnał siły. Dla Polski był to sygnał zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Polsce, ale to nie była prawda. To nie było prawdziwe zaangażowanie amerykańskie. Zaangażowanie które jest wam potrzebne ze strony Stanów Zjednoczonych to zaczyna się dopiero w tej chwili. Ono się teraz pojawia. Chodzi o prawdziwe zdolności konwencjonalne.

TV Republika:Stratford, w jednym ze swoich materiałów, pisze o powrocie do strategii zimnowojennej. Generał Waters (..?...) odwiedził kilka obiektów w tym regionie. Teraz sytuacja się zmienia. Jaka jest różnica pomiędzy tym o czym mówiliśmy, czyli o tej strategicznej tarczy antyrakietowej, i rozwojem sił konwencjonalnych w tej części świata?

George Friedman: Temat Ukrainy ma znaczenie zasadnicze dla Rosji. To strefa buforowa i nie można tego ignorować. Stany Zjednoczone, co oczywiste, i Polska, nie są w stanie walczyć  Rosją w Ukrainie. Po prostu można działać innymi środkami. - Jaka jest w związku z tym granica?  - Jeżeli Rosja miała się ponownie wyłonić się, cały czas mówimy tutaj o "Jeśli", to gdzie wtedy znajdowała by się ta linia między Polską, w dół Morza Czarnego. Ukraina jest zdecydowanie zbyt duża, a Stany Zjednoczone są zdecydowanie zbyt daleko by sobie z tym radzić. NATO nie jest tą strukturą sojuszniczą, to musi być (nowa?) struktura sojusznicza, na której czele stała by Polska.

TV Republika: A jakie jest znaczenie niziny środkowo-europejskiej jeśli chodzi o geopolitykę świata?

George Friedman: Granica między tym co nazywamy głównym kontynentem europejskim, a resztą, to jest ta linia (vulnerable place), gdzie Polska znajduje się w miejscu, które jest naprawdę niebezpieczne, czyli ta nizina środkowo-europejska. - Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ TO JEST CENTRUM KONFLIKTU. -  jeżeli w związku z tym widzimy ponowne wyłonienie się silnej Rosji, o której rozmawiamy, a równocześnie Stany Zjednoczone są zainteresowane w tym, aby Europa Zachodnia nie stała się z nią (?) mocno związana, to NIZINA EUROPEJSKA (czyli Polska) STANIE SIĘ SEDNEM. Bardzo trudno jest przeprowadzić atak przez Karpaty, było to już robione w przeszłości, ale jest to trudne. Natomiast północna Europa jest ważna w Europie jeszcze od 1871 roku, i nawet wcześniej. To była linia ataku, zarówno ze wschodu na zachód, jak i z zachodu na wchód.  -  A w środku tego obszaru jest Polska.

TV Republika: 80 lat temu Józef Piłsudski, ojciec polskiej niepodległości, zmarł. Stratford pisał o jego idei Międzymorza. Józef Piłsudski taką ideę Międzymorza starał się ustanowić. Idea ta ma teraz znaczenie?

George Friedman: Ta idea się oczywiście rozwija. Zwróćcie na to uwagę, gdy Związek Radziecki upadł, gdy upadła Rosja, używaliśmy określenia wyłonienia się Europy Wschodniej. Niemcy i Europa Wschodnia nie bardzo były w to zaangażowane, tak naprawdę nie chciały tej granicy kopać, ale granica ta od setek lat jest punktem zapalnym między regionami znajdującymi się na wschodzie kontynentu. Piłsudski to widział po pierwszej Wojnie Światowej, i generalnie wiedział, że nie możemy polegać na Rosjanach, nie możemy polegać na Niemcach, musimy polegać na samych sobie. Miał ideę takiego sojuszu, który będzie się rozpościerał pomiędzy Bałtykiem, a Morzem Czarnym, czyli od Polski do Bułgarii. - Można tak powiedzieć, ... albo jeszcze za Turcję, gdyby to było możliwe. (aż do obecnego Izraela? / tak myślą). - To jest ta granica. Natomiast problem, który ma Polska to to, znajduje się w tym, że zachodni Europejczycy, tak jak np. Hiszpanie są zainteresowani zupełnie czymś innym.

cd 8:37 >>> https://www.youtube.com/watch?v=mdqYRkBWFks

 

 

KOMENTARZE

 • https://www.youtube.com/watch?v=mdqYRkBWFks
  https://www.youtube.com/watch?v=mdqYRkBWFks
 • Oj.Oj!!!
  Stary temat . Wojny nie będzie i po co ludzi nakręcać. Nie wiem komu to potrzebne. Takie zastraszanie ciemnogrodu!

  Nowy ten o gazoporcie w Świnoujściu.
  Ktoś tu szerzył mit, że gaz z Rosji i tranzyt przez nasz kraj to wielkie przedsięwzięcie było i strata jakoby dla nas.
  To było wielkie bagno!
  Rosja sprzedawała nam najdroższy gaz. Trzeba było interwencji unijnych by te koszty obniżyć.
  Teraz okazuje się że możemy być niezależni od rosyjskiego kurka.
  Ba nawet możemy odsprzedawać nadwyżki.
  Widzę nowe tu miejsca pracy !! O oby tak dalej !
 • Autor!
  https://www.youtube.com/watch?v=7px99pJT4xc

  Rozwiązanie twojej zagadki jest wyżej .
  Ucz się od najlepszych!!!
 • @klementyna 12:13:52
  //Stary temat . Wojny nie będzie i po co ludzi nakręcać. Nie wiem komu to potrzebne.//

  jak to komu ?
  Zobacz na "wpisy" i komentarze Pisofobów, Putinofilów
  Tylko czekają aż "coś się wydarzy"
  Ale spokojnie ta ich biegunka potrwa jeszcze 7-8 lat.
  A następnie będzie ZMIANA..............
  rządzić będzie Solidarna Polska
 • Ciekawe ale znane..
  imperium Anglosaskie , wcześniej pod marką Brytyjskiej Korony teraz USA robi wszystko by zachować dominację . Z słów Friedmana wyraźnie wynika że dwie wojny to ich robota aby wzmocnić dominację .
  Jest to nacja której obce są jakiekolwiek opory moralne .
  Najlepiej prowadzi im się wojny czyim rękami .
  Zjednoczona Europa już dawno miała prześcignąć gospodarkę USA , no ale , ale jak mówi Friedman stany do tego nie dopuszczą .
  Można by się zastanowić czy Polska to Europa .... kogo interesy zabezpieczają Polskie władze ... dalej nie będę tego komentował .

  Jak Friedman powiedział Polska to tylko Polska ...jak będzie taka potrzeba ...przejadą czołgami po niej tam i z powrotem .
  No i ....
  Biega sobie tu piesek , będący na łasce Angielskiego pana i sika to tu, to tam ,merda ogonem ,cieszy się i tyle z tego rozumie .
 • @Husky 16:18:35
  Hej !
  Widzę urlop udany. :)
  "Zobacz na "wpisy" i komentarze Pisofobów, Putinofilów"
  Oni prowokacje mają w genach!
  Jak mnie ciszy ten ich strach .Głupota ta sama systemowa.

  A z tą Solidarną Polską to ekxstra dobić dziadów . Pozbawić nawet marzeń!!
 • @klementyna 21:55:14
  Na sam widok tych "wpisów" a zwłaszcza nad genialnymi tytułami można się ........popłakać
  Ale i pośmiać ,nad ich bezradnością , bezsilnością i traumą w jakiej trwają i trwać będą.
  Ale niech się produkują mają sporo czasu, oj sporo

  ps.
  tylko co z tą wódą
  sorry wodą
 • @Husky 22:13:35
  Wódka jest dla ludzi , woda też.
  Oni zawsze jednak maja zawsze podium na tym portalu.
  To jakaś mafia?
 • Reset zresetowanego resetu
  Jak pamiętamy, 17 września 2009 roku, prezydent Obama, wcześniej „przekonany” przez izraelskiego prezydenta Szymona Peresa, który 18 sierpnia w Soczi obiecał był rosyjskiemu prezydentowi Miedwiediewowi, że „przekona” prezydenta Obamę do wycofania elementów tarczy antyrakietowej z Europy Środkowej, „zresetował” stosunki amerykańsko-rosyjskie do tego stopnia, że w ogóle wycofał Stany Zjednoczone z aktywnej polityki w Europie Środkowo-Wschodniej. W rezultacie prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu w jednej chwili zawaliła się cała koncepcja „polityki jagiellońskiej” – jak patetycznie nazywano dywersanckie usługi, >>> http://www.bibula.com/?p=77282
 • @klementyna 22:42:17
  8-))
 • @Ziut 22:38:10
  Po sławnym „resecie”, jakiego w następstwie uzgodnień poczynionych przez izraelskiego prezydenta Peresa z rosyjskim prezydentem Miedwiediewem 18 sierpnia 2009 roku w Soczi, 17 września 2009 roku dokonał prezydent Obama w stosunkach z Rosją, próżnię polityczną w Europie Środkowej, powstałą po wycofaniu się USA z aktywnej polityki w tym rejonie, wypełnili strategiczni partnerzy, tj. Niemcy i Rosja, https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/tag/shimon-peres/
 • Poland should lead countries against Germany and Russia
  https://www.youtube.com/watch?v=uO1DBvOd2_A
 • Agenda: With George Friedman on Israel's Future
  https://www.youtube.com/watch?v=4p3SwVt_zeQ
 • Agenda: With George Friedman on Russia
  https://www.youtube.com/watch?v=aKqNjCjYhPw

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

MOJE KOMENTARZE

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY