Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
698 postów 4608 komentarzy

"Orzeł" - Pismo sympatyków Obozu Narodowo Demokratycznego

Ziut Obóz Narodowo Demokratyczny - Przyszedł czas na "Obóz Narodowo Demokratyczny - NOTKA FUNDACYJNA [Founding note] - http://ziut.neon24.pl/post/146369,oboz-narodowo-demokratyczny-zdelegalizowac-onr-i-mw

Izraelscy Żydzi wdarli się do polskiej Ambasady w Tel Avivie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Bojowo nastawieni "demonstranci wtargnęli na teren ambasady, skąd wyprowadziła ich ochrona. / The Times of Israel informuje, że demonstranci zamierzają ustawić namiot przed polską ambasadą."

Nie brakowało mocnych stwierdzeń ze strony uczestników awantury.

Powinniście się wstydzić za siebie. Uciekłem z Auschwitz i wciąż płaczę każdej nocy myśląc o tym, co przeżyłem. Wielu takich jak ja nie przetrwało i nigdy nie zapomnimy, że naziści masakrowali nas na waszej polskiej ziemi

– krzyczał Shalom Steinberg, 95-letni ocalały z Holocaustu. / Donosi wPolityce.pl

Tam jest jeszcze jedno zdanie, o którym polski portal nie wspomniał:

"Motke Lieber, another survivor who demonstrated, added: "How is it possible that such a law was passed when the Poles - not to mention the Germans - did nothing to help us?"

Motke Lieber, inny ocalały [z Holokaustu], który demonstrował powiedział: "Jak to jest możliwe, że takie prawo [o IPN w Polsce] zostało uchwalone, skoro Polacy - nie wspominając nawet o Niemcach - nie zrobili nic aby nam pomóc?"  >>  //www.jpost.com/Israel-News/Holocaust-survivors-broke-into-Polish-embassy-in-Tel-Aviv-541060

 

TERAZ STRACIŁEM ROZEZNANIE / W JAKIM OBOZIE TEN MOTKE SIĘ "ZAMOTAŁ"?

 

 

<>

From 1943 "THE BLACK BOOK OF THE POLISH JEWRY" 

An Account of the Martydrom of Polish Jewry Under the Nazi Occupation

Published by THE AMERICAN FEDERATION of POLISH JEWS in cooperation with THE AMERICAN FEDERATION of JEWISH REFUGEES and IMMIGRANTS from POLAND; Editor: Jacob Apanaszlak / Co-Editor: Jaccob Kenner, Dr. Isaac Lewin, Dr. Moses Polakiewicz


Sponsored by:  Mrs. Eleonor Roosevelt, Prof. Salo W. Baron, Hon. Sol Bloom [Chairman Foreign Affairs Committee of the House of Representatives], Hon. Emanuel. Celler [U.S Congressman], Hon. Florello H. La Guardia [Meyor of the City of New York], Hon. Harold L. Dickes [Secretary of the Interior], Freda Kirchwey [Editor, The Nation], Hon. A. J. Sabath [Chairman, Committee on Rules of the House of Representatives], Dr. Ignacy Schwarzbart [Member of The Polish National Council], Ho. Josh. T. Sharkey [Vice-Chairman and Majority Leader, New York City Council], Sylwin Starkacz [Polish Minister Plenipotentiary], Prof. Chaim Tchernowitz [Jewish Institute of Religion], Hon. Robert H. Wagner [U.S Senator], ... and [?] Proffesor ALBERT EINSTEIN.

Publication Committee: Gershom Bader, Sam Bake, Morris Blumenstock, Jackob Brown, Chaim Finkelstein, Dr. Issac Kornfeld, Jacob Kenner, Mendel Moses, Dr. Simon Segal, Dr. Arieb Tertakower, Dr. Joseph Tanenbaum, Joseph Thon, Benjamin J. Weinberg, Dr. Leon Leon Wulman. 

Copyright: 1943 by AMERICAN FEDERATION FOR POLISH JEWS, INC.

Manufactured in The United States

OPIS NA WEWNĘTRZNEJ STRONIE OKŁADKI

Współczesna literatura wojenna nie opowiedziała jeszcze szczegółowej historii jednej z najnieszczęśliwszych tragedii w historii - masowego mordu i prawie całkowitej eksterminacji Żydów w Polsce.Ten tom sponsorowany przez panią Eleonore Roosevelt [żona prezydenta USA czasu wojny], Hon.Harold I. Ickes, senator Robert H. Wagner, Hon.Fiorello H La Guardia i inni opowiadają całą historię.

W pełni udokumentowana relacjami naocznych świadków, doniesieniami prasy nazistowskiej, raportami tajnych kurierów, którzy przeniknęli do ściśle strzeżonego terytorium Polski, książka ta jest szokującym i przytłaczającym zapisem morderstw dokonywanych na bezbronnym Narodzie.Województwo po województwie, miasto po mieście, miejscowość po miejscowości, książaka ta jest przerażającym zapisem niewyobrażalnych okropności, jakich Hitlerowkie hordy zadały żydostwu polskiemu.Książka ta jest nie tylko zapisem o fizycznej zagładzie Żydów, ale także opisem zniszczeń żydowskiego życia gospodarczego, kulturalnego, społecznego i religijnego.Znaczna część książki poświęcona jest szczegółom bogatej kultury i ekonomii, które Gminy Żydowskie w Polsce zbudowały w ciągu tysiąca lat ich istnienia, a które obecnie znalazły się się w całkowitej ruinie.

Książka ta jest obficie ilustrowana zdjęciami i reprodukcjami dokumentów, które zostały zebrane z wyselekcjonowanych wiarygodnie potwierdzonych źródeł.Wszystkie rachunki strat, dokumenty, i oświadczenia zawarte w książce zostały skrupulatnie sprawdzone przez wiarygodne zajmujce się tym organy, które przeprowadziły pełną weryfikację faktów.

<< 69 >>

W 1939 r. Łódź, była drugim co do wielkości miastem w Polsce, i po Warszawie, drugim co do wielkości centrum żydowskim w całej Europie. Społeczność żydowska liczyła tam ponad 200 000 osób, co stanowiło około jednej trzeciej całkowitej populacji miasta. Naziści od początku okupacji stosowali drastyczne metody, aby zrealizować plan, najpierw rabunku, a następnie eksterminacji miejscowej ludności żydowskiej.
 
W dniu 11 września [1939 r.], w Dzień Niepodległości Polski, niemieccy naziści skierowali wyłapanych na ulicach miasta Żydów, i pod groźbą kary za nieposłuszeństwo zmusili ich do zburzenia wspaniałego pomnika bohatera narodowego Polski Tadeusza Kościuszki.Na miejsce przywieziono grupy Polaków, aby oglądali Żydów wykonujących tę pracę.
 
Nazajutrz, kilka synagog zostało w tajemniczy sposób podpalonych, a nazistowscy dziennikarze stwierdzili, że podpaleń dokonali oburzeni Polacy w odwecie za profanację pamięci ich bohatera. / W dniach 13 i 14 listopada spalono jeszcze więcej synagog, w tym największych, na ulicy Kościuszki i Wolborskiej w Łodzi. Łącznie podpalonych zostało około dziesięciu żydowskich synagog. W dniu 16 listopada 1939 r. Lokalna nazistowska gazeta "Littzmannstadter Zeitung" ponownie przypisała podpalenia świątyń Polakom./ patrz strona 69 książki /
 
  << 100 >>
 
/ Strona 100 / Po założeniu [w Polsce] żydowskich gett hitlerowcy rozpoczęli systematyczne plądrowanie żydowskich nieruchomości we wszystkie miastach, miasteczkach i wioskach Wschodniej Galicji, konfiskując wszystko, od towarów i biżuterii, poprzez meble i ubrania, zabierając mienie które nie zostało wcześniej zabrane.

Na początku 1942 r., w celu dokonywania pogromów ludności żydowskiej,  Niemcy założyli specjalne "oddziały eksterminacyjne", składające się z niemieckich jednostek, oraz Ukraińców.Pierwszy pogrom odbył się we Lwowie i trwał 3 dni.Został przeprowadzony przez "pogrom-gangi" dowodzone przez lokalnego szefa Gestapo, który zaowocował tysiącami wymordowanych Żydów oraz zniszczeniem żydowskich domów.

"Oddziały eksterminacyjne" nie podlegała jurysdykcji miejscowych sił okupacyjnych.  Funkcjonowały pod bezpośrednim nadzorem gestapo, które z kolei było bezpośrednio odpowiedzialne przed naczelną administracją berlińskiej "Sonder Diest" [Służby Specjalne].   Szef  gestapo zarządzał  "naloty" na obszary, na których  podczas krwawych pogromów dokonywano na Żydach bezlitosnej eksterminacji.
 
<< 102 >>
 
STRONA 102 / Starsi Żydzi ze Lwowa czyszczą  ulice, czyszczą i polerują tramwaje i autobusy, usuwają gruz z rozbitych budynków i wykonują inną obowiązkowe prace.Młodzi i fizycznie silniejsi Żydzi są zabierani każdego ranka z gett i są prowadzeni przez ŻYDOWSKICH i UKRAIŃSKICH STRAŻNIKÓW do wykonywania pracy przymusowej w fabrykach i na drogach oraz do naprawy mostów i autostrad.
 
 
<< 103 >>


/ STRONA 103 / Gdy armia niemiecka weszła do Kołomyi, było 58 tysięcy Żydów.12 października 1941 r. Hitlerowcy przewieźli 3 400 Żydów do pobliskiego lasu w Szczepanowiczach i rozstrzelali wszystkich za pomocą karabinów maszynowych.6 listopada hitlerowcy zayrzymali 500 Żydów w dzielniy Moka w Kołomyi i używając wymówki, że żydowska rodzina przyjmowała antyhitlerowskiego agitatora, wywieźli ich do lasu i tam wszystkich rozstrzeliali.

"Odtąd, jak donoszą naoczni świadkowie, strzelanie do żydowskich zakładników stało się codzienną rutyną: do września 1942 r. W getcie w Kołomyi pozostało już tylko 8 000 Żydów, pozostałe 50 000 zostało zlikwidowane.

7 września 1942 r. Naziści zebrali pozostałe 8 000 Żydów w jednym miejscu, i po wysłaniu 1 700 z nich z powrotem do domu, kazali reszcie rozebrać się, i oddać ich odzież i buty strażnikom z Gestapo.Nagich Żydów załadowano następnie do ciężarówek i wywieziono do Rawy-Ruskiej, gdzie wszyscy zostali spaleni żywcem.

"Po eksterminacji miejscowej ludności żydowskiej, naziści przenieśli do Kołomyi wielu kolejnych Żydów z okolicznych wsi i miasteczek, gdy 4 października 1942 r. Ludność żydowska w Kołomyi osiągnęła 6 000, hitlerowcy ponownie zabrali kolejne 5 700 z nich,  załadowali je i ciężarówkami   wywieźli ich do Rawy-Ruskiej, gdzie zostali oni spaleni żywcem.
 
 
<<  STRONA 146  /  TREBLINKA  >>


Jest to niezbitym dowodem okrutnego terroru, którym Niemcy obrzucali swoje ofiary. W nowych obozachśmierci przewidziano likwidację od 8 000 do 10 000 ofiar. Jeśli teraz weźmiemy pod uwagę, że 2 000 000 zamordowanych Żydów, lub większa część polskiego żydostwa, jest już pochowanych na terenie Treblinki, pojawia się niepokojące pytanie: dla kogo S. - mani planują tę nowowybudowaną część obozu śmierci; kto ma oddać swoje ostatnie tchnienie w tym straszliwym miejscu?

Najprawdopodobniej mordercza machina nie ograniczy się do mordowania Żydów. Obecnie widmo śmierci w komorach gazowych staje zapewne przed ludnością polską;  pewne oznaki tego już są; zgodnie z raportem naocznego świadka, Niemcy wyniszczyli już tam grupę Polaków w obozie śmierci Nr 1, w drugiej połowie sierpnia.
 
Powyższe przetłumaczone fragmenty są "niepełnym wyciągiem" z  CZARNEJ KSIĘGI ŻYDÓW POLSKICH  /  THE BLACK BOOK OF POLISH JEWS z 1943 roku [nieprzetłumaczona całość w wersji angielskiej niżej], z napisanej przez wymienione na początku organizacje żydowskie, przy aprobacie i poparciu między innymi: Eleonory Roosevelt, żony ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina D. Roosevelta [w środku na zdjęciu poniżej], senatorów i kongresmenów USA, mera miasta Nowy Jork  Florello H. La Guardia, i Laureata Nagrody Nobla Alberta Einsteina, oraz innych najwyższych autorytetów amerykańskiej diaspory żydowskiej tamtego okresu, lat wojny 1939 - 1945.
 
 
DZISIAJ MAMY ROK 2018   /   INNĄ PRAWDĘ i INNĄ POLITYKĘ
 

JEŚLI ZNASZ KOGOŚ, KOGO TA KSIĄŻKA MOŻE ZAINTERESOWAĆ, LUB POWINIEN ZNAĆ PRWADZIWĄ HISTORIĘ HOLOKAUSTU, WYŚLIJ IM TE LINKI RAZEM Z TREŚCIĄ JAK WYŻEJ

THE BLACK BOOK OF POLISH JEWRY 1943  /  PDF  >>   https://archive.org/stream/in.ernet.dli.2015.48624/2015.48624.Black-Book-Of-Polish-Jewry#page/n21/mode/2up

THE BLACK BOOK OF POLAND  /  PDF
  >> https://archive.org/stream/TheBlackBookOfPoland/The%20Black%20Book%20of%20Poland#page/n1/mode/2up
 
Izraelscy Żydzi wdarli się do polskiej Ambasady w Tel Avivie
//ziut.neon24.pl/post/142374,izraelscy-zydzi-wdarli-sie-do-polskiej-ambasady-w-tel-avivie
.
 
 

Zdjęcia przedstawiają egzemplarz  "THE BLACK BOOK of POLISH JEWRY" pierwsze, oryginalne wydane w Stanach Zjednoczonych wydanie książki z 1943 roku,  nakładem AMERICAN FEDERATION FOR POLISH JEWS, INC. w kooperacji z THE ASSOCIATION of JEWISH REFUGEES and IMMIGRANTS FROM POLAND

Sponsorami wydania byli: Eleonora Roosevelt [żona ówczesnego Prezydenta Stanów Zjednoczonych], Hon. Sol. Bloom Chairman, Foreign Affair Committee of The House of Representatives, Hon. Emanuel Celler U.S Congressman, Professor ALBERT EINSTEIN [światowej sławy fizyk / laureat Nagrody Nobla], ... i jeszcze kilku ważnych amerykańskich polityków i postaci tamtego okresu.

Jak wcześniej przetłumaczyłem, 15 grudnia 1943 r. ŻYDOWSKA AGENCJA TELEGRAFICZNA [JTA], opierając się na "THE BLACK BOOK of POLISH JEWRY", podała szacunkową liczbę polskich żydów wymordowanych przez NAZISTÓW, którzy zostali wymordowani od 1 września 1939 r., do czasu likwidacji Getta Żydowskiego w Warszawie, to 1 000 000 istnień ludzkich spośród obywateli polskich pochodzenia żydowskiego.

Na 15 stronach "THE BLACK BOOK of POLISH JEWRY" [str. 190 do 205]  podano szacunkowe przyczyny śmierci tego miliona osób. Na stronie 201 znajdziemy zestawienie przyczyn zgonów tego 1 000 000, z rozbiciem na liczby i przyczyny śmierci za lata 1939 - 1942.

Oto one / tłumaczenie fragmentu "THE BLACK BOOK of POLISH JEWRY" [str.201 ]:   Ofiary chorób i epidemii 341 938  /  Polegli żołnierze 37 000  /  Ofiary pożarów i bombardowań 67 000  /  Torturowani na śmierć w obozach koncentracyjnych 24 000  /  Wymordowani na początku okupacji 150 000  /  Śmiertelne ofiary deportacji 150 000.  -  RAZEM: 769 938 

Liczba ta nie obejmuje ofiar masowych mordów i egzekucji do których doszło w ostatnich 5 miesiącach 1942 roku.-  pisze w książce.

Ciekawy fragment o obozach koncentracyjnych:

"Tylko liczby z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu są dla nas dostępne. Do połowy 1942 roku było tam 9 390 Polskich Żydów, w tym 7 320 kobiet. Poza tym, było tam około 10 000 Żydów nie zarejestrowanych. Dwie trzecie z tego zmarło w przeciągu pół roku, a pozostałych bez cienia wątpliwości spotkał ten sam los. Śmiertelność tam wynosiła 250 osób dziennie.( Poland fights, 1943, No. 35 ).

Straty [ z lat 1939 - 42] w Oświęcimiu] można ocenić na około 12 000 ludzi [mowa o stratach osób pochodzenia żydowskiego]. Z uwagi na to, że Oświęcim nie był jedynym obozem koncentracyjnym, w którym Żydzi byli torturowani i umierali, śmiertelność raz z ofiarami oboz koncentracyjnych takich jak Majdanek, Bełżec, Sobibór, i inne podwajają liczbę z Oświęcimia podnosząc ją do nie mniej niż 24 000.

 

 

 

From 1943 "THE BLACK BOOK OF THE POLISH JEWRY" 

An Account of the Martydrom of Polish Jewry Under the Nazi Occupation

Published by THE AMERICAN FEDERATION of POLISH JEWS in cooperation with THE AMERICAN FEDERATION of JEWISH REFUGEES and IMMIGRANTS from POLAND; Editor: Jacob Apanaszlak / Co-Editor: Jaccob Kenner, Dr. Isaac Lewin, Dr. Moses Polakiewicz


Sponsored by:  Mrs. Eleonor Roosevelt, Prof. Salo W. Baron, Hon. Sol Bloom [Chairman Foreign Affairs Committee of the House of Representatives], Hon. Emanuel. Celler [U.S Congressman], Hon. Florello H. La Guardia [Meyor of the City of New York], Hon. Harold L. Dickes [Secretary of the Interior], Freda Kirchwey [Editor, The Nation], Hon. A. J. Sabath [Chairman, Committee on Rules of the House of Representatives], Dr. Ignacy Schwarzbart [Member of The Polish National Council], Ho. Josh. T. Sharkey [Vice-Chairman and Majority Leader, New York City Council], Sylwin Starkacz [Polish Minister Plenipotentiary], Prof. Chaim Tchernowitz [Jewish Institute of Religion], Hon. Robert H. Wagner [U.S Senator], ... and [?] Proffesor ALBERT EINSTEIN.

Publication Committee: Gershom Bader, Sam Bake, Morris Blumenstock, Jackob Brown, Chaim Finkelstein, Dr. Issac Kornfeld, Jacob Kenner, Mendel Moses, Dr. Simon Segal, Dr. Arieb Tertakower, Dr. Joseph Tanenbaum, Joseph Thon, Benjamin J. Weinberg, Dr. Leon Leon Wulman.

 

Copyright: 1943 by AMERICAN FEDERATION FOR POLISH JEWS, INC.

Manufactured in The United StatesCover message:
Contemporary war literature has not yet told detailed story of one of the gratest tragedies in recorded history - the mass-sloughter and almost complete extermination of the Jews in Poland. This volume, sponsored by Mrs. Eleonore Roosevelt [wife of wor time US President], Hon. Harold I. Ickes, Senator Robert H. Wagner, Hon. Fiorello H La Guardia, and others, tells the complete story.

Fully supported and documented by the account of the ejewitnesses, reports from the Nazi press, statements of secret couriers who have penetrated into closely guarded territory of Poland, the book is shocking and overwhelming account of the martydrom of a helpless people. Prvince by province, city by city, town by town, it gives the appaling story of the unimaginable horrors and abominations which Hitler's hordes inflicted on Polish Jewry. It reports not only on the physical extermination which the Jews suffered, but also destruction of Jewish economic, cultural, social and religious life. A large section of the book is devoted to detailed of the rich culture and economy which the Jewish Community of Poland had build up during the one thousand years of its existance , a structure which now lies in utter ruin.

The book is profusely ilustrated with photographs and reproductions of documentswhich have been gatheredfrom unimpeachable sources. All documents, accounts and affidavits in the book have been meticulously checked by recognized authorities so that complete verification of the facts might be achived.
 

<>

In 1939, Łódź, the second largest city in Poland and the second largest Jewish center after Warsaw in all of the Europe had a Jewish community of of over 200 000, which constituted about one-third of the city's total population. The Nazis from the beginning of the occupation, aplied drastic methods in order to carry out their plan of first robbing and later exterminating the local Jewish population.

On Nowember 11, the Polish Independance Day, the Nazis seized Jews on the street and under the thret of deth for disobediance forced them to demolish the magnificient monument of the Polsh hero Tadeusz Kościuszko. Groups of Poles were brought to watch the Jews doing this work.  /  On the following day, when several synagogues were mysteriously set on fire, the Nazi newspepers stated, that the arson wos commited by the outraged Poles in revange for the desecration of their's hero memory.  /  On November 13, 14 and 15 more synagogues vere burned, including the largest ones, on Kościuszko Aveniue and on Wolborska Street in Łódź. altogether about ten houses of warship.  /  On November 16, 1939 the local Nazi newspaper "Littzmannstadter Zeitung" again ascribed the fire to the Poles. / see page 69 of the book /

 

GHETTOS IN EAST GALICIA - EXTERMINATION SQADS/ Page 100 / After the Ghettos wre established the Nazis began a systematic lootin of all Jewish property throughaut all the cities, towns and hamlets of Eastern Galicia, confiscating everything from merchandise and jeweley to furniture and apparel, and whatever property had not previously been taken.

Early in 1942 the Germans brought down special "xtermination squads", consisting of Nazi troops, for the purpose of pogromizing the Jewish population with the aid of Ukrainians. The first pogrom took place in Lwow, and lasted for three days. It was conducted by pogroms-gangs under the direction of the local chief of the Gestapo and resulted in the deth of thousands of Jews and in the destruction of countles Jewish homes.

This eecucution squad was not subject to the jurisdiction of the local occupation force. It functioned instead under the supervision of the Gestapo wchich in turn was directly responsible to the highest aministrators of the Berlin "Sonder Diest" [Special Service]. The Gestapo chief then proceeded to raid areas where he led the execution squad in bloody pogroms against Jews.

/ PAGE 102 / The elderly Jews of Lwow clean streets, clean and polish streetcars and buses, remove the debris of shattered buildings and do other compulsory labour. The young and physically stronger Jews are taken every morning from the Ghettos and are led by JEWISH and UKRAINIAN GUARDS to do forced labour in factories and on the roads and to repair bridges and highways.

/ PAGE 103 / When the German army entered Kolomyja there were 58 000 Jews tere. On October 12, 1941 the Nazis drove 3 400 Jews into nearby forest at Szczepanowicze and executed them all with machine guns. On November 6,the Nazis seized 500 jews in the Moka secton of Kolomyja and, using the excuse that a Jewish famiy had been canceling anti-Nazi agitator, drove them into forest and shot them all to deth.

"Since then, related the eye-witness, the shooting of Jewish hostages became a daily accurance. By September 1942 only 8 000 Jews remained in the Ghetto of Kolomyja. The other 50 000 had been liquidated.

On September 7, 1942 the Nazis rounded all the 8 000 Jews into one place, and after sending 1700of them back home, they ordered the remining ones to undress and to turn their clothing and shoes over to the Gestapo guards. The naked Jews were then loaded into trucks and deported to Rawa-Ruska where they were all burnt alive.

"After having exterminated the local Jewish population, the Nazis transfered to Kolomyja many Jews from surrouning towns and villages. When on october 4th, 1942 the Jewish population in Kolomyja reached 6 000 the Nazis again seized 5 700 of them and, loading them in trucks, sent them off to Rawa-Ruska where they were burnt alive.

/ PAGE 104 / The New York office of the World Jewish Congress Recived a report from a reliable person in one in neutral countries in Europe on conditions in Poland. The report stated that a well-known Aryan personality who had arrived from Poland in August 17, 1942 said that "during the first four weeks alone the Nazis slew 50 000 Jews in Lwow, 15 000 in Stanislawow, 4 000 in Zlocow and 4 000 in Brzezany, andthat horrible massacres had also taken place in Kolomyja, Sambor, Stryj, Zbaraz, Tarnopol, Zborow, Drohobycz, Przemyśl, Kuty, Sniatyn, Zaleszczyki, Brody, Przemyslany, Rawa-Ruska, Sasow, and in other towns and villages."WILNO AND THE EASTERN PROINCES - OUTRIGHT SLOTER

On September 17, 1939 seventeen days after the Germans march into Poland, the armies of the Sowiet had adwanced westwood to the famous "Ribbentrop Line", and the Russians remained in control until June 1941, when, immediately after the the outbreak the Russo-German war, the Nazis armies rolled over the rest of Poland and deep into the heart of Russia itself.

With the German ocupation of north-eastern Poland began a period of of Jewish suffering and torment without parallel in human history. Only the historian of the future will be able to present in all its unremittinghorror the details of the mass-murders and merciles sloughters of the Jewish population.

Here, there was none of the German pretense of legality, decrees, ordinances, subterfuges and explenations. Here there was nothing but remorseless and outrightmurder. Guns were trained on helpless infants and naked cywilians as thought they were regiment of enemy troops disputing a fortified point. This was the final flowering of the German policy towards the Jews, anihilation without warning or preparation, cynical, brutal and contemptous. / ... / Only a tricle of information riched the outside world of the abominations being inflicted by THE NAZIS, and their LITHUANIAN, WHITE RUSSIAN and UKRAINIAN GUISLING-FACIST HIRELINGS. But even this trickle reveals the pattern of the destruction of the population.

In December 1941, Dr. I Schwarzbrat, member of The Polsish National Council in London, made the following statement: 

"The most horrible news of cold-blooded slaughter reches us constantly, but the news wchich has recently reached London surpasses in horror anything in the annals of barbarism. It is dificult to belive these facts, yet they are true. I wish to give you some details of the catastrophe, the ocean of suffering, which has befallen a nation a nation with thousands of years of history.

"In Wilno, out of Jewish population of 70 000, 15 000 remain alive. These are atrisans, kept alive becouse Hitler needs them. All the others, about 50 000, were sloughtered by the GERMANS and LITHUANIANS in the Ponary Mountains. / In Pinskthe German sloughtered about 8 000 Jews between the ages of 16 and 60. / At first about 3 000 Jews were taken from their homes to the villages o Halewo and Zapole and were there ordered to dig their graves and stand in font of them.Then machine guns were turned on them. On another occasion 4 000 and 5 000 Jews were taken from the city; no trace was ever faund of them. / ... /

In Białystok there was a mass execution of Jews, irrespective of age or sex.  In Łomża [not far from JEDWABNE] about 1 800 Jews were killed. In Czyżew Szlachecki, near Łomża, about 8 000 Jews were driven into anti-tank trenches and machine gunned. The treches became their mass-graves"

A report recived by the institute for Jewish Affairs in New York states:

"Except of the Ghettos in Wilno, Białystok and Grodno, there no Jews left. This year the massacres o Jews were carried on in territories under WHITE-RUSSIAN administration. Jews were murdered there as ruthlessly as in any other place. It seems that it had been done by LITHUANIANS during their guest-performances. / ... / page 109 / One Jewish center after another undergoes liquidation by the usual means. In the Białystok district, the Ghettos in Białystok and Grodno still exist. Maybe the contribution fact is that in these two cities the Germans do not find elements ready to carry out execution and do not want to do the dirty job themselves.

EXTERMINATION

/ page 113 / Thus polish Jews died for the new, better worldwchich had not let itself be blackmailed by the thret of annihilation of the enslaved Jews. So the Jews perished in a waweof terror wchoch will be remembered as the most monstrous and cold-bloodedly planned extermination in the history of menkind.

MASS-SLAUGTHER STARTS WITH INVASION OF RUSSIA

As polish underground circles had assumed, the visit ofthe Chief of the Gestapo, Heinrih Himmler, in March 1941 to the General Government had for its purpose the checking-up of the effectiveness of Nazi administrative measures against Jews and outlining the plan for the extermination of 50% of the Jews living in Ghettos. This first phase of mass-sloughter started at once with the invasion of Russia.

Smul Zygiielbojm, representative of the Jewish Workers Party (Bund) in the Polish National Council in London, who in April 1943 commited suicide so that his death might serve to focus the attention of the United Nations on the tragedy of Polish Jewry, in a report published in the Daily Telegraph of June 25, 1942, stated:

"From the moment of the outbreak of the German-Soviet war, the Germans have set themselves to the physical extermination of the Jewish population in Poland. This began in the summer months of of 1941, particularly in Eastern Galicia. The procedure everywhere was as fallows: all men between the ages of fourteen and sixty have been driven driven together in one place - a square or a cemetary - and there mowed down by machine guns or blasted wid hand-grenades, after having been made to dig their own graves.

The children in orphanages, the pensioners in almshouses, the sick in hospitals were shot and women were killed in the streets. In many cases the Jews were deported to an unknown destination and killed in neighboring woods. In Lwow 30 000 Jews were killed in that way, at Stanislawow 15 000, at Tarnopol 5 000, Zloczew 2 000, at Brzezany 4 000, ... . The same thing happened at Zborow, Kolomyja, Sambor, Stryj, Drohobycz, Zbaraz, Przemyslany, Kuty, Sniatyn, Zaleszczyki, Brody, Przemysl, Rawa-Ruska, etc., where murdered.

The murders in Slonim began on September 15th, when nearly 9 000 Jews were sloughtered. In rowno the murders began in in the first days of Nowember, when during three days and three nights nearly 15 000 Jews were shot, men, women, and children. In Hancewicze, near Baranowicze,, 6 000 Jews were shot. This mass-sloughter of Jews has taken place in all the Polish territories east of the rivers San and Bug".

THE PROPAGANDA OF BLACKMAIL

/ page 114 / Simultaneusly with the massacres commited by Nazis in the eastern Polish territory wchich at the outbreak of the war had been occupied by the Russians, the blackmail of England and the UnitedStates , using the treatment of Jews as a weapons, was carried out with growing intensity. / ... / Where the massacres of Jews in eastern territory of Poland were carried out in connection with the military operations against Russia, the terror in the central and western parts of Poland was performed with methodical thoroughness in an area alredy occupied and "paciied" two years before.

METHODICAL ANNILIATION IN CHEŁMNO GAS CHAMBERS

/ page 115 / Szmul Zygielbojm stated on the basis of undergroun reports from Poland: "In November and December of 1941 began the sloughter of Jews in the western provinces of Poland illegaly incorporated in the Reich, the so-called 'Warthegau'. The sloughter was done by means of gas. For this purpose A SPECIAL GAS-CHEMBER CAR was used, into wchich ninety people were loaded at one time. The victims were burried in special graves in clearings of the Lubartow forest. On an average of 1 000 were gassed daily. In Chełmno from November 1941 to March 1942 all the Jews from Kolo, Dąd, Bugaj, Izbica, some 5 000 in all, together with 35 000 from Łódź Ghetto, and a number of gypsies were gassed."

One of the most terifyingaccounts of this old-blooded and calculated method of annihilation is the following eye-witness report published by the Polish Government-in-Exile:

"On January 15th, 1942 groups of Jews brougt from the Lodz Ghetto began to pour into the town of Chełmno,The first group consisted of 750 families, about 3 000 persons. Many thousands came thus to Chełmno, Jews of both sexes and of all ages, from infants to aged, both the hale and the infirm."

"No official reason was given for this deportation and concentration, but rumors were spread by the Germans to the effect that Chełmno was indead as nthing more than a camp from wchich the Jews would be taken to the County of Pinsk in Eastern Poland."

"Whatever the rumors may have said, there seems little doubt that the guards knew what it was all about. . No one else knew what happened to the Jews who were sent to Chełmno. It was known only that they were driven to local 'palace' and from there in parties to the nearby woodswhere they probably met their deths. But today , despite all the careful preparation and organiztion by Germans, despite the great efforts to preserve secrecy, the grim truth stands starkly revelaed.

"As each part arrived, it was taken first to the Chełmno Church, where their parcels had to b left behind, and from there to the 'palace', a shaky, one storey building."

A strong cordon of uniformed and plain-clothes Gestapo men was drawn around the neighberhood of the churchand the Germans around the 'palace' so that no unauthorized person could get anywhere near. Not oncedid any twoparties of victims come face to face."

"As the Jews arrived they were treated very courteously, especially at the hands of an elderly German of about 60 yeras of agein civilian clothes. They were ushered into a large barn wchich was heated and had the apperanceof a bath. A flight of steeps descented to a corridorwchich ended in a loading platform amd from wchich dors led to small cell-like rooms."

"Here theold German and S.S man addressed them . He told them, they would all be send to Lodz Ghetto , where the men would be employed in industry, commerce or crafts, the women would have the care of their home and the children would be send to school. Before they left, however, they would have to take a bath and have their clothes desinfected."

They were made to remove their clothes, the women down to their underware and the man to their shirts and pants.Their personal papers and belongings were taken from them 'to prevent getting spoiled'. "Then they were pushed down the steepstowards the baths, as they tought, but in reality along the corridor of loading platform. Then the mask was off and the force of courtesy came to an end.

With the aid of rifle-butt and truncheon , the Germans drove the terrified and desparing Jews , who prayed aloud as they realized their doom, into what were nothing less than murder-vans. These were two large grey moto-vans with air-tight dors , metal lined and flored with duck-boards under wchich were plainly visible the vire-gauze covered ends of tubes connected with an outside gas aparatus operated by the drivers.

"The tightly-packed vans were now driven to some seven miles into the nearby woods and halted in a clearing surrounded with gendarmes armed with tummy-guns." "At right angles to the road a dich had been dug, fifteen feet deep, fiftin feet wide at the top and five feet at the bottom. The spectators were some thirty German Gestapo men, S.S men and ciilians, and a number of Jews who were the grave-diggers. The vans stopped a hundred yards from the grave. The drivers, S.S men in uniforms, now turned on the gas and left the vans from wchich the sound of weeping and beating upon the walls could be distinctly heard. At the end of fifteen minutes when the sounds had all died away, the drivers approched the vans and shone their torches into the gaschambers.

When they decidet that all the victims were dead, they drove the vans near to the grave and waited further five minutes, after wchich the S.S officer in charge, a brutal sadist who bore the nick name of 'Whip' becouse he was never senn without one, gave the order to open the dorrs. Amid the strong smell of gas , eight of the grave-diggers began their work. Four of them threw the bodies from the car, two others dropped them in the grave, and two more laid them in rows. / ... /  From six to nine van-loads vere buried daily. After each load the vans were scrubed clean."

 

PAGE 146 / TREBLINKA

This is iirrefutable proof of the attrocious terror wielded over their victims by the Germans. The new deth camps provides for the liquidationof 8 000 to 10 000 victims. If we consider that right now 2 000 000 murdered Jews , or the greater part of polish Jewry, are already buried in the area of Treblinka, the disturbing question arises: for  whom do the S.S-men intend that new house of deth; who are to utter their last breathsin that sloughter house?

Most probably the death-mahine, once started, will not limit itself to murdering Jews. At present, the specter of death in steam chambers risesbefore the Polish population; there have already been some signs of it; according to the report of eyewitness, the Germans exterminated a group of Poles in death house No. 1, in the second half of August. / from THE BOOK OF POLISH JEWS - 1943.

TRANSLATOR >> https://translate.google.com/?hl=pl

*** JEŚLI ZNASZ KOGOŚ, KOGO TA KSIĄŻKA MOŻE ZAINTERESOWAĆ, LUB POWINIEN ZNAĆ PRWADZIWĄ HISTORIĘ HOLOKAUSTU, WYŚLIJ IM TE LINKI RAZEM Z TREŚCIĄ JAK WYŻEJ

THE BLACK BOOK OF POLISH JEWRY 1943  /  PDF  >>   https://archive.org/stream/in.ernet.dli.2015.48624/2015.48624.Black-Book-Of-Polish-Jewry#page/n21/mode/2up

THE BLACK BOOK OF POLAND  /  PDF
  >> https://archive.org/stream/TheBlackBookOfPoland/The%20Black%20Book%20of%20Poland#page/n1/mode/2up
 
 

KOMENTARZE

 • Demonstranci wtargnęli na teren polskiej ambasady w Tel Avivie. "Polaki, my pamiętamy co nam zrobili"
  Członkowie kilku stowarzyszeń osób, które przetrwały Holocaust, protestowali przed budynkiem polskiej placówki dyplomatycznej. Protest był spowodowany decyzją prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN.
  >> https://wpolityce.pl/polityka/380593-skandal-w-izraelu-demonstranci-wtargneli-na-teren-polskiej-ambasady-w-tel-avivie-polaki-my-pamietamy-co-nam-zrobili
 • PAGE 146 / TREBLINKA
  .
  This is iirrefutable proof of the attrocious terror wielded over their victims by the Germans. The new deth camps provides for the liquidationof 8 000 to 10 000 victims. If we consider that right now 2 000 000 murdered Jews , or the greater part of polish Jewry, are already buried in the area of Treblinka, the disturbing question arises: for whom do the S.S-men intend that new house of deth; who are to utter their last breathsin that sloughter house?

  Most probably the death-mahine, once started, will not limit itself to murdering Jews. At present, the specter of death in steam chambers risesbefore the Polish population; there have already been some signs of it; according to the report of eyewitness, the Germans exterminated a group of Poles in death house No. 1, in the second half of August. / from THE BOOK OF POLISH JEWS - 1943.

  TRANSLATOR >> https://translate.google.com/?hl=pl

  *** JEŚLI ZNASZ KOGOŚ, KOGO TA KSIĄŻKA MOŻE ZAINTERESOWAĆ, LUB POWINIEN ZNAĆ PRWADZIWĄ HISTORIĘ HOLOKAUSTU, WYŚLIJ IM TE LINKI RAZEM Z TREŚCIĄ JAK WYŻEJ
  THE BLACK BOOK OF POLISH JEWRY 1943 / PDF >> https://archive.org/stream/in.ernet.dli.2015.48624/2015.48624.Black-Book-Of-Polish-Jewry#page/n21/mode/2up

  THE BLACK BOOK OF POLAND / PDF >> https://archive.org/stream/TheBlackBookOfPoland/The%20Black%20Book%20of%20Poland#page/n1/mode/2up
 • Holocaust survivors break into Polish embassy in Tel Aviv [WIDEO]
  A number of Holocaust survivors, including residents of the "Yad Ezer LeHaver" foundation's "Warm Home for Holocaust Survivors" in Haifa, broke into the Polish embassy in Tel Aviv on Thursday. They entered the offices singing "Am Yisrael Chai." The embassy security guards tried to block the demonstrators from going inside and later attempted to forcefully evict them. >> http://www.jpost.com/Israel-News/Holocaust-survivors-broke-into-Polish-embassy-in-Tel-Aviv-541060
 • Demonstracja w Izraelu przeciwko nowelizacji ustawy o IPN. „Nikt nie zapomni, coście zrobili”
  Izraelskie media informują, że część demonstrantów weszła nawet na teren polskiej placówki dyplomatycznej. Rzecznik policji powiedział, że doniesienia te są sprawdzane. Portal The Times of Israel zamieszcza zdjęcie uczestników demonstracji oraz pisze, że „kilkudziesięciu ludzi, którzy przeżyli Holokaust, weszło w czwartek na teren polskiej ambasady w Tel Awiwie, machając flagami i niosąc plakaty z wyrazami protestu przeciwko ustawie penalizującej obwinianie polskiego narodu lub państwa za zbrodnie Holokaustu”.
  >> http://www.tvp.info/35940502/demonstracja-w-izraelu-przeciwko-nowelizacji-ustawy-o-ipn-nikt-nie-zapomni-coscie-zrobili
 • Żydowscy żołnierze Hitlera - Żydzi w armii niemieckiej / Dr Bryan Mark Rigg - Andrzej Wąsewicz
  >> https://youtu.be/bBqFikxit58

  Czy Żydzi wygrali Drugą Wojnę Światową ?
  >> http://www.pogonowski.com/display_pl.php?textid=336

  Eksploatacja Ameryki przez Żydów
  >> http://www.pogonowski.com/display_pl.php?textid=834

  Amerykańskie stulecie?
  >> http://www.pogonowski.com/display_pl.php?textid=74
 • Kaczyński celowo wywołał kryzys w relacjach z Izraelem?
  .
  Obecny konflikt nie jest błędem strategicznym Jarosława Kaczyńskiego ani wypadkiem przy pracy. Izrael został sprowokowany do symbolicznej wojny z pełną premedytacją – twierdzi Jakub Bierzyński, ekspert marketingu politycznego, były doradca NOWOCZESNEJ***

  >>http://www.newsweek.pl/swiat/polityka/kryzys-polsko-izraelski,artykuly,422973,1.html?src=HP_Section_2
  .
  *** UWAŻAJCIE NA NIEGO! To on wypromował Rysia Petru :D
  .
  http://m.neon24.pl/a10525a26e19841c81c6d379d4a00efe,0,0.jpg
 • ‘One cannot change history’: Israel outraged at proposed ‘No Polish blame for Nazi crimes’ law
  Israeli leaders are up in arms over pending legislation in Poland that would officially outlaw blaming Poles for the heinous Holocaust crimes committed on Polish soil during World War II. >>> https://youtu.be/Mh2NU6tYNsc
 • A Response to Israel... (Polskie Napisy)
  https://youtu.be/SztV961KKhA

  Please share this video as widely as possible and help spread the historical truth that: There were no Polish Death Camps. Poland did not collaborate with Nazi Germany. Poles overwhelmingly did not collaborate with the Nazi German occupiers.

  Obviously, not all Poles were courageous saints; no one in Poland is denying that some Poles did despicable things, nor is anyone denying that there wasn’t some anti-Semitism in Poland before, during or after the War. However, the simple truth is that the camps were designed, created, operated, staffed, and run by Nazi Germany and their collaborators.

  This is a Nazi German crime and referring to them as anything else is an affront to the victims of that murderous regime. Shifting the blame of the Holocaust from the Nazi German perpetrators to their Polish victims is effectively whitewashing German crimes and is a form of Holocaust denial. Film i montaż : Jan Tompson
 • Euroshiur: Rabbi Lau-The Holocaust, A Survivor's Perspective
  .
  The Holocaust - A Survivor's Perspective. https://youtu.be/t6eh3RVaZhk

  Live Videoconference 17.04.07. Participating Tel Aviv, Brussels, Vienna, Dusseldorf, Athens, Larnaca. Technology provided by the JeLearning Division of the Jewish Agency for Israel.

  Rabbi Lau was born to a renowned rabbinical family in Poland in 1937. He tragically lost his parents during the Holocaust and, as the youngest survivor of the Buchenwald concentration camp, immigrated to Israel at the tender age of eight. Ordained as a rabbi in 1960, he served as the Chief Rabbi of Netanya, in 1988 he was elected to serve as Chief Rabbi of Tel Aviv - Jaffa and in 1993 Chief Rabbi of the State of Israel, serving for ten years.
 • Ambasador Azari sugerowała polskim władzom, że Izrael mógłby zadowolić się zmianą uzasadnienia do ustawy o IPN - bez zmiany praw
  .
  https://wpolityce.pl/polityka/380644-tylko-u-nas-ambasador-azari-sugerowala-polskim-wladzom-ze-izrael-moglby-zadowolic-sie-zmiana-uzasadnienia-do-ustawy-o-ipn-bez-zmiany-samego-prawa
  .
  W rozmowach z polskimi władzami ambasador Azari podtrzymuje niestety stanowisko premiera Netanyahu, który w rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckiem mówił *o „systemowym” charakterze prześladować Żydów przez Polaków - o czym jako pierwszy poinformował portal wPolityce.pl:
  .
  https://wpolityce.pl/polityka/379771-tylko-u-nas-kulisy-rozmowy-morawiecki-netanjahu-czy-padlo-stwierdzenie-ktore-postawilo-polske-pod-sciana
  .
  Pojawiają się też konkretne pomysły. Jak usłyszeliśmy od przedstawiciela polskich władz, ciekawą propozycję zgłosiła ambasador Izraela Anna Azari. Otóż w rozmowie z wysokiej rangi politykiem obozu rządzącego zaproponowała ona, by izraelskie wątpliwości zostały rozwiane nie poprzez zmianę podpisanej przez prezydenta ustawy, ale za pomocą zmian w uzasadnieniu do tego aktu prawnego. Niestety, pani Azari nie sprecyzowała, w jakim kierunku powinna pójść korekta.
 • ‘One cannot change history’: Israel outraged at proposed ‘No Polish blame for Nazi crimes’ law
  https://youtu.be/r1Drer6zNxc

  Israel Responds To Polish Holocaust Law - Jan. 28, 2018
  https://youtu.be/MyNga0M31y0

  Israeli Secret Agent Attacks Group of Polish Kids in Poland on LIVE TV
  https://www.youtube.com/watch?v=MwjFZ10bZJc

  Zniesławienie - izraelskie przedpoborowe wycieczki do Polski cz. 2
  https://www.youtube.com/watch?v=V5QkArTA0Hc
 • Przedstawiciele żydowskich środowisk zebrali się przed ambasadą RP w Rzymie
  Około 100 osób ze wspólnoty żydowskiej w Rzymie wzięło udział w czwartek w pikiecie przed ambasadą RP we Włoszech. Protest był reakcją na podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o IPN i odesłanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. >> https://wpolityce.pl/polityka/380638-komus-zalezy-na-podtrzymaniu-sporu-z-izraelem-przedstawiciele-zydowskich-srodowisk-zebrali-sie-przed-ambasada-rp-w-rzymie-zdjecia
 • @Ziut - Ruch dla Rzeczypospolitej 18:22:06
  Okazuje się, że żydzi mogą demonstrować i tego w Izraelu nikt nie potępia, a Polakom w Warszawie zabroniono, bo to antysemityzm. I jak tu nie być antysemitą?
 • Nie da się czytać
  Jak ktoś pod własnym (długaśnym) postem wkleja od razu jeszcze 10 własnych komentarzy (każdy z linkami), to całości ogólnie NIE DA SIĘ CZYTAĆ. No chyba że ktoś ma akurat 3 godziny wolnego czasu. A nie każdy ma. Przepraszam, ale poczytam sobie innych autorów. Do widzenia.
 • @kresu 14:07:54
  "Szliśmy pod karabinami polskich żołnierzy". Wymysły uczestniczki protestu w Tel Awiwie.

  http://niezalezna.pl/216633-szlismy-pod-karabinami-polskich-zolnierzy-wymysly-uczestniczki-protestu-w-tel-awiwie
 • @kresu 14:07:54
  // całości ogólnie NIE DA SIĘ CZYTAĆ. No chyba że ktoś ma akurat 3 godziny wolnego czasu. //

  - JEŚLI SIĘ CHCE POZNAĆ PRAWDĘ, i DO TEGO JESZCZE ZROZUMIEĆ, TO NAWET TRZY GODZINY BĘDZIE ZA MAŁO. / NIE PISZĘ DLA CHCĄCYCH CZYTAĆ "PO ŁEBKACH" / POZDR.
 • Wrzesień 2006 roku. W Tel-Aviwie prezydent Izraela stawia Polaków i "nazistów" w jednym szeregu.
  Lech Kaczyński odpowiada natychmiast
  >> https://wpolityce.pl/polityka/380823-wrzesien-2006-roku-w-tel-aviwie-prezydent-izraela-stawia-polakow-i-nazistow-w-jednym-szeregu-lech-kaczynski-odklada-przygotowane-wczesniej-przemowienie
 • Polski Jeniec Auschwitz Mówi Prawde o żydach!
  https://youtu.be/mHrW8xy24do
 • Jarosław Kaczyński - Atakują nas, fałszują historię, brońmy się
  https://youtu.be/DfUYFK4a-3g
 • J.Targalski wprost "skończy się wyjątkowość Żydów" 02.02.2018
  https://youtu.be/k4_9A-SPg_M
 • Jedwabne świadek medialnego kłamstwa
  https://www.youtube.com/watch?v=hxGj9Tw4RVs
 • Jedwabne - Naoczni Świadkowie - Spisane Świadectwa - Pominięte Fakty” (SDP 5.05.2016)
  https://www.youtube.com/watch?v=lkZbvgi2CLY
 • „Uprowadzony" przez Żydów Henio Blaszczyk opowiada o pogromie kieleckim
  https://www.youtube.com/watch?v=VXNwcR-GoBo
 • Telewizja Republika - Wacław i Elżbieta Kujbida - Republika na Żywo 2016-05-05
  https://www.youtube.com/watch?v=5aQf7c_ADi4
 • Holocaust Education & Archive Research Team
  The Jewish Order Police / Holocaust Ghettos
  http://www.holocaustresearchproject.org/ghettos/orderpolice.html
 • The Richard Korherr Report
  http://www.holocaustresearchproject.org/holoprelude/korherr.html
 • Operational Situation Report USSR No. 81
  http://www.holocaustresearchproject.org/einsatz/situationreport81.html

  The Chief of the Security Police and the SD, Berlin, September 12, 1941

  Top Secret 48 copies -------------------- (36th copy)

  Einsatzgruppe C Location: Novo-Ukrainka Report relating to the situation in the Ukraine submitted by Einsatzkommando 6.

  All experiences confirm the assertion made before that the Soviet state was a Jewish state of the first order. This can be ascertained in every enterprise, authority and even in the kolkhozes. Take the director, vice-director, the bookkeeper, the cashier, the manager of the depots of each enterprise; they were Jews, and the employees and workers were Ukrainians. The manager of the local labor union, the party-secretary of the same enterprise are Jews as well.

  This is found to be the rule in the medium and small enterprises, let alone the big ones. For these reasons, the Jewish question has become a burning problem for the Ukrainian people.

  Whenever this question is discussed, enthusiastic approval can be heard. The use of the word "Zhid" was threatened with severe punishment and considered to be symptomatic of an anti-Soviet attitude during the Bolshevik era. The acceptable form was that of "Yevrei."

  The aversion of the population and clear understanding of the Jewish problem increases when going from west to east. This means that in the districts of central and east Ukraine, where there are no old timer Jews, the Jew is rejected with ever greater enthusiasm than in the "old-Jewish" districts west of Berdichev and Zhitomir. There, a greater passivity and an accommodation to the association with Jews took place over the course of centuries.

  Concerning propaganda measures for the broad masses in the Ukrainian districts it should be kept in mind that the population be induced to take active steps against the Jews. This may be traced back to the fear still prevailing in many circles that the Reds might come back again.

  Time and time again this intimidation was made by the older people with the addition that they already had the experience in 1918 when the Germans suddenly withdrew. In order to counteract this psychosis of fear, and to break the spell which adheres to the Jews as carriers of political power in the eyes of many Ukrainians, Einsatzkommando 6 in several instances marched the Jews through the town under guard prior to their execution.

  It was likewise often deemed important to have men from the militia (Ukrainians) participate in the execution of Jews. Word seems to have been passed to Jews on the other side of the front about the fate they can expect from us.

  While a considerable number of Jews could be apprehended during the first weeks, it can be assumed that in the central and eastern districts of the Ukraine , in many cases, perhaps 70-90 % (possibly even 100%) of the Jewish population have fled the area.

  The gratuitous evacuation of many thousands of Jews many be considered to be an indirect success of the work of the SD. We hear mostly from the other side of the Urals, this is a great contribution to the solution of the Jewish question in Europe.

  On a side note we would mention the discovery of Jewish Kolkhozes. Between Krivoy-Rog and Dnepropetrovsk there is a considerable number of Jewish Kolkhozes which consist of Jews not only as managers but also as agricultural laborers. as far as we could discover they are Jews of low intelligence who have been found unsuitable for important tasks and "exiled" to the the remote areas by political leadership.

  In order to be sure work was carried out uninterrupted, Einsatzkommando 6 refrained from shooting the Jews in these cases, and was satisfied with the liquidation of the Jewish mangers only, replacing them with Ukrainians.

  Some experiences

  Executions of Jews are understood everywhere and accepted favorably. It is surprising how calm the culprits are when they are shot, both Jews and non-Jews. Fear of death appears to have been dulled by twenty years of Soviet rule.
  Sources:
  NARA
  Translation by Hermann Feuer
 • Map of Gas Van Operations
  http://holocausthandbooks.com/index.php?page_id=24
  https://www.phdn.org/archives/einsatzgruppenarchives.com/documents/gasvanmap.html
  https://incredibleimages4u.blogspot.com/2011/01/einsatzgruppen-nazi-killing-squads.html
 • Einsatzgruppen
  https://www.youtube.com/watch?v=kqcd9d9ftTs
 • Piotr Rybak obarcza winą ONR za spalenie kukły Żyda
  https://www.youtube.com/watch?v=GCKp3MCa440
 • Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz przeprasza za spalenie kukły Żyda na wrocławskim Rynku
  https://www.youtube.com/watch?v=0sCILCc-HBE
 • Jarosław Kaczyński pali kukłę Wałesy (1993 rok)
  https://www.youtube.com/watch?v=c8S487rSlaY

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

ULUBIENI AUTORZY