Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
727 postów 4720 komentarzy

"Orzeł" - Pismo Obozu Narodowo Demokratycznego, ... w budowie

Ziut Obóz Narodowo Demokratyczny - Przyszedł czas na "Obóz Narodowo Demokratyczny - NOTKA FUNDACYJNA [Founding note] - http://ziut.neon24.pl/post/146369,oboz-narodowo-demokratyczny-zdelegalizowac-onr-i-mw

List Piłsudskiego do Romana Dmowskiego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Na deser: Dmowski o konflikcie w SN i ON-R: Dmowski pisał, iż chcąc dotrzeć do jak najszerszego audytorium, w agitacji uciekają się do szkalowania go, częstokroć kłamiąc, że on sam opowiada się za ich wizją ruchu narodowego.

 

9. List Józefa Piłsudskiego do Romana Dmowskiego rozpoczynający się od słów „Szanowny Panie Romanie” wzywający do wspólnych działań na rzecz Kraju w czasie Konferencji Pokojowej w Paryżu. Przemyśl, 21 grudnia 1918 r.; AAN, Komitet Narodowy Polski, sygn. 2223, s. 1-2.

>> //aan.gov.pl/index.php?c=article&id=139&print=1

 

<>

 

A TO SŁOWA DMOWSKIEGO


 
Największym naszym kłopotem w obecnej chwili jest oddzielenie się od nas grupy "młodych" w Warszawie, którzy usiłują zagarnąć ze sobą wszystkich swoich dotychczasowych podkomendnych i złapać pod swój wpływ jak najwięcej młodzieży w innych ośrodkach.
 
Świeżo ich emisariusz, z tytułem przywódcy, był w Poznaniu. Miał tam spore powodzenie. Stamtąd pojechał do Krakowa, gdzie nic mu się nie udało zrobić. Stamtąd miał jechać do Lwowa, ale zorientowawszy się, że we Lwowie czeka go to samo, co w Krakowie, zaniechał ekspedycji.

Jestem w trudnym położeniu, bo oni dość często powołują się na mnie, dają nawet do zrozumienia, że ich popieram (co nie przeszkadza, że tam gdzie mogą, szerzą wieści, że jestem już skończony, do niczego, że nawet umysłowo podupadłem, że mój "Przewrót" już nie zawiera nic nowego, że to tylko powtórzenie "Świata powojennego" - robią to nawet wśród młodzieży gimnazjalnej).
 
Ja zaś nie chciałbym publicznie w gazetach ogłaszać, że całą tę frondę surowo potępiam, żeby nie dawać broni w ręce przeciwników.  Potępiam ją nie tylko dlatego, że rozbija ona jedność obozu narodowego, ale że sama w sobie jest głupia i dla naszej sprawy szkodliwa.

Dmowski o konflikcie w SN i ON-R

Dmowski niezwykle sceptycznie odnosił się do konfliktu w Stronnictwie Narodowym pomiędzy „młodymi” a grupą „starszych”. Wyraz swojemu krytycyzmowi w stosunku do młodego pokolenia narodowców, którzy w późniejszym okresie powołali do życia Obóz Narodowo-Radykalny, dał w liście do księdza prałata Józefa Prądzyńskiego.

Dmowski pisał, iż chcąc dotrzeć do jak najszerszego audytorium, w agitacji uciekają się do szkalowania go, częstokroć kłamiąc, że on sam opowiada się za ich wizją ruchu narodowego.

Choć nie piętnował zachowania przyszłych oenerowców publicznie, ze względu na dobro swojego obozu, zdradził prałatowi, że potępia ich za „głupotę” i „szkodzenie” sprawie narodowej.

Ganił ich za brak właściwej formacji i nieumiejętność długofalowego myślenia, za zaistniały stan rzeczy obwiniając także samego siebie.  Dmowski wyrokował, iż działania rozłamowców za sprawą ich „umysłowych” i „politycznych” niedostatków skazane są na niepowodzenie.

Artykułował nawet, że zażegnywanie konfliktu nie przyniesie rezultatu, wychodząc z założenia, iż aprobata dla rozwinięcia się sporu w dalszej perspektywie umożliwi definitywne odcięcie się oenerowców od obozu narodowego.  >>  https://pl.wikipedia.org/wiki/Roman_Dmowski

Jan Mosdorf, ps. „Andrzej Witowski” (ur.17 maja 1904 wWarszawie, zm.11 października 1943 wAuschwitz) – polski publicysta i doktor filozofii, działaczObozu Wielkiej Polski, prezesZwiązku Akademickiego Młodzież Wszechpolska, a także przywódcaObozu Narodowo-Radykalnego, więzień i ofiaraniemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.  >>  https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Mosdorf

Obóz Narodowo-Radykalny (ONR) – skrajnie prawicowe ugrupowanie polityczne o charakterzefaszystowskim[2][3][4][5][6], założone 14 kwietnia 1934 r. przezmłodzieżowych działaczy organizacjiObóz Wielkiej Polski, rozwiązane 10 lipca 1934 po 3 miesiącach działalności przezsanacyjne władze państwowe. W późniejszym okresie ONR działało nielegalnie. W 1935 rozpadło się naRNR „Falangę” iONR „ABC”[7]. Nazwy ONR „ABC” i ONR „Falanga” są umowne i zostały nadane frakcjom przez historyków od nazw pism, wokół których koncentrowało się życie intelektualne tych dwóch frakcji, odpowiednio dziennika „ABC” i czasopisma „Falanga”.

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

ULUBIENI AUTORZY