Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
786 postów 5137 komentarzy

"Słowo Polskie" Konfederacji Obozu Narodowo Demokratycznego

Ziut Obóz Narodowo Demokratyczny - Przyszedł czas na "Obóz Narodowo Demokratyczny - NOTKA FUNDACYJNA [Founding note] - http://ziut.neon24.pl/post/146369,oboz-narodowo-demokratyczny-zdelegalizowac-onr-i-mw

Czy powinno się "zdekomunizować" Pomnik Powstania w Gettcie?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wydaje się, że to może być następny bardzo "gorący temat". / Badam sprawę / Obrona przed tą "dekomunizacją" może być tak samo silna, jak przed dekomunizacją ulic w Warszawie albo silniejsza, bo dotyka "dna" powojennej historii Polski.

A jeśli nie zdekomunizować, to przynajmniej "zdekonspirować", zmieniając nazwę na

 

"Pomnik Wymordowanych i Wypędzonych - ofiar hitleryzmu, syjonizmu i komunizmu"

Historia miejsca


 

W latach 1784–1792 po zachodniej stronie placu przed pomnikiem, w miejscu, w którym obecnie znajduje się gmach Muzeum Historii Żydów Polskich, wzniesiono zabudowania Koszar Artylerii Koronnej (tzw. Koszary Wołyńskie). Od 1918 do czasów II wojny światowej mieściło się tam więzienie wojskowe.

Od sierpnia 1942 do końca funkcjonowania   warszawskiego  Getta  w budynku dawnych Koszar przy ul. Zamenhofa 19 swoją drugą i ostatnią siedzibę miał warszawski Judenrat,   współodpowiedzialny wraz z Gestapowcami,   za wysyłkę w sposób zorganizowany, polskich obywateli pochodzenia żydowskiego mieszkańców Getta ,   do niemieckich obozów zagłady. 

Jedna z najsłynniejszych żydowskich myślicielek XX wieku Hannah Arendt w 1963, w książce "Eichmann w Jerozolimie", wystąpiła z dramatycznym oskarżeniem przeciw Judenratom. Twierdziła, że bez ich udziału w rejestracji Żydów, koncentracji ich w gettach, a potem aktywnej pomocy w skierowaniu do obozów zagłady zginęłoby znacznie mniej Żydów, ponieważ Niemcy mieliby więcej kłopotów z ich spisaniem i wyszukiwaniem. 

 

Budowa pierwszego pomnika.

Po lewej widoczny gmach dawnych Koszar Wołyńskich (1946)

Po wojnie,   w miejscu obecnego pomnika znajdował symboliczny grób bojowników getta,  który  został  zastąpiony  przez obecny  "pomnik z Menorą"   [herbem państwa Izrael], zbudowany na zamówienie Centralnego Komitetu Żydów Polskich, który jako osobowy skład Krajowej Rady Narodowej z Lublina, wraz z Armią Radziecką i polskimi komunistami, wkroczył do Polski w 1944 roku.

Na pierwszym pomniku z 1946, widoczny był liść palmowy oraz litera „bet”. Niższa część pomnika była płytą w kształcie koła, na której był umieszczony odlany z metalu liść palmowy – symbol męczeństwa. /  Obecnie wciąż istniejący Pomnik Powstania W Gettcie przedstawia "bojowników" na wzór sowieckiego socrealizmu, przypominających bardziej wczesnego "bohatera sowieckiego" budowniczego Kraju Sowieckich Rad, niż ofiary hitlerowskiego ludobójstwa na obywatelach polskich pochodzenia żydowskiego.


* Dla kontrastu warto zauważyć że Pomnik Powstania Warszawskiego odsłonięty  został dopiero 1 sierpnia 1989 r. przez prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego  [współsprawcy ekscesów "antysemickich" z 1968 r.],  wzniesiono go w oparciu o jeden z trzech projektów nadesłanych na konkurs ogłoszony w grudniu 1984 przez Zarząd Tymczasowy Komitetu Budowy Pomnika Bohaterów Powstania Warszawskiego.  / Źródło: Wikipedia

 

 

KOMENTARZE

 • Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Bohater%C3%B3w_Getta_w_Warszawie
 • WŁADZE NOWOPOWSTAŁEGO IZRAELA ŚCIŚLE WSPÓŁPRACOWAŁY Z WŁADZAMI KOMUNISTYCZNEJ POLSKI
  .
  >> The Spielberg Jewish Film Archive - After 2000 Years
  >> https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=cOq9b9VHQS8

  >> DOKUMENT CIA z 1947 r ws. restytucji mienia żydowskiego [PL]
  >> http://ziut.neon24.pl/post/147519,dokument-cia-z-1947-r-ws-restytucji-mienia-zydowskiego-pl
 • Czy polsko-amerykańscy Żydzi ukrywali prawdę o Holokauście?
  Temat warto zacząć chyba od ustalenia, czy w Ameryce wogóle istnieje coś, co powinniśmy nazywać "polsko-amerykańską diasporą" pochodzenia polskiego? / Odpowiedź na to pytanie może okazać się zaskakująca.

  Zacząć trzeba od historii, czyli od tego, że korzenie American Federation of Polish Jews [Amerykańskańskiej Federacji Żydów Polskich], wcześniej the Federation of Polish Jews in America [Federacja Żydów Polskich w Ameryce], którą ufundowana w 1908 roku jako the Federation of Russian-Polish Hebrews [Federacja Rosyjskich i Polskich Hebrajczyków].

  W roku 1920, a więc po wojnie polsko bolszewickiej, Federacja ta wyrzuciła z nazwy słowo "Russian", a w roku 1926 zmieniła w nazwie "Hebrows" na "Jews". Ustanawiając the World Federation of Polish Jews [Światową Organizację Żydów Polskich] w roku 1935, która służyć miała pomocą Żydom w Polsce.
  >> https://ziut.neon24.pl/post/147674,czy-powinno-sie-zdekomunizowac-pomnik-powstania-w-gettcie

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY